اسماعیل رضایی

گویشی بنام خطاشیک

Menu صفحه اصلی بیوگرافی تاریخچه نقاشیخط کتاب ها گالری آثار مقاله ها رویدادهای هنری ارتباط با ما

گویشی بنام نقاشیخط   /    کتاب ها   /   اصول و قواعد مبانی هنـرهای تجسمی درنقاشیـخط با نگاهی برآثار اسمـاعیل رضـایی
اصول-و-قواعد-مبانی-هنـرهای-تجسمی-درنقاشیـخط-با-نگاهی-برآثار-اسمـاعیل-رضـایی

اصول و قواعد مبانی هنـرهای تجسمی درنقاشیـخط با نگاهی برآثار اسمـاعیل رضـایی

نویسنده : اسماعیل رضایی
انتشارات : سهراب
تاریخ اولین چاپ : 1396

تیراژ : 1000 جلددر 100 صفحه

در این کتاب میخوانیم ...

تحولات بزرگی که در نیمه دوم قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم به وقوع پیوست، عمیقاً جهان‌بینی هنرمندان را تحت تأثیر قرارداد و فضایی جدید را برای هنرمند به ارمغان آورد. فضایی که هنرمند در آن خود را نیازمند جستن و پروراندن بیان و قالبی نو می‌دانست. شور و اشتیاق به خلاقیت، آن‌قدر بالا گرفت که برای نخستین بار، نفس خلاقیت و نوآوری، موضوع هنر شد. در قرن اخیر نیز نقاشیخط هم از این قاعده مستثنا نبود و پس از سال 1300 با تأثیر از مکاتب غرب و ایسم های آن با رویکردی بومی توسط هنرمندان به وجود آمد. جمع کثیری از هنرمندان به‌جای هر تعهد دیگری، صرفاً به پدیده‌های نو و بدیع، رویکرد نشان دادند. هر یک از خوشنویسان و نقاشان روشی خاص برای بیان خویش برگزیدند ولی زبان ایشان، خصلت‌هایی مشترک داشت. و آن استفاده از حروف در نقاشی و رسیدن به فضاهای هنر مدرن یا همان فرمالیستی گرایش نشان دادند.
در این میان محتوای حروف و خوانایی آن از بین رفت و حروف به‌عنوان یک عنصر از اصول مبانی هنرهای تجسمی در اغلب آثار هنرمندان به کار بسته شد. ازاین‌رو اصالت حروفی که محصولی از انتزاع و تجرید که ریشه در بسیاری عوامل داشت به دست فراموشی سپرده شد. اما به لحاظ اصول و قواعد مبانی هنرهای تجسمی به علت وجود انتزاعی و تجریدی حروف کاربردی و مورد استقبال جوامع هنری قرار گرفت. که امروزه بیشترین فروش و مخاطب هنر مدرن را نقاشیخط در برگرفته است. چراکه زبان نقاشیخط زبانی است انتزاعی که محصول سال‌ها ممارست هنرمندان مختلف در طول تاریخ خط و خوشنویسی است. تفاوت هنر انتزاعی و نقاشیخط در هندسه روح آن است که در قالب حروف قرار دارد. ازاین‌رو عاملی در بیان پیام، حالات و احساسات است که ریشه در آوا دارد. اما هنر انتزاعی غرب فاقد هندسه روح است. و اغلب با رویکرد فرمالیستی و مادی همراه و عجین شده است.
بهتر است در مورد نقاشیخط این‌طور بگوییم که به‌واسطه پیام و معنایی که در قلب حروف جاری است، بیشتر با مخاطبین خود ارتباط برقرار می‌نماید چراکه ریشه در انتزاعی دارد که با ماهیت آوایی آن نیز عجین شده است. اما این پتانسیل در حروف دلیل بر رعایت نکردن دیگر اصول و قواعد مبانی هنرهای تجسمی در آثار هنری به‌خصوص نقاشیخط نباید قرار گیرد. بلکه هنرمند بایستی از دیگر اصول و قواعد مبانی هنرهای تجسمی و همچنین از کیفیات این عناصر نیز باید بهره بجوید. تا به آنچه در مسیر کیفیت هنر نقاشیخط است، بیانجامد، در حقیقت هنرمند به نظم بصری و صراحت فرم تأکید بورزد. همین امر، موجب جهت‌گیری تازه‌ای به هنر نقاشیخط و دستیابی به فرم ناب و ساختار هندسی در ترکیب‌بندی آثار نقاشیخط می‌انجامد.

به اشتراک بگذارید

Telegram
facebook
Twitter
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای اسماعیل رضایی محفوظ است
All Right Reserved © Copyright 2017