اسماعیل رضایی

گویشی بنام خطاشیک

Menu صفحه اصلی بیوگرافی تاریخچه نقاشیخط کتاب ها گالری آثار مقاله ها رویدادهای هنری ارتباط با ما

گویشی بنام نقاشیخط   /    کتاب ها   /   سوی بهشت مجموعه آثار نقاشیخط اسماعیل رضایی
سوی-بهشت-مجموعه-آثار-نقاشیخط-اسماعیل-رضایی

سوی بهشت مجموعه آثار نقاشیخط اسماعیل رضایی

نویسنده : اسماعیل رضایی
انتشارات : مهر صادق
تاریخ اولین چاپ : 1396

تیراژ : 1000 جلددر 103 صفحه

در این کتاب میخوانیم ...

زمان در گذر است و فرصت ها را مدام به سوزش آتش می سپاریم. در این اندک زمانی که به غنیمتان سپردند. فرصتی برای سوختن نیست. باران رحمت الهی بر همه مخلوقات این عالم رسیده است و خوان نعمت بی دریغش همه جا کشیده شده. از قضا بر بام و در ما نیز همین هنر بارانی شده است. و او را هر دم شکر گزاریم. سید مرتضی آوینی چه زیبا این نقد را ترجمان می کند: "زبان هنر قرب و شهود است." چرا که در واقع: "هنرمند رازدار خزاین غیب است و زبان او، زبان تمثیل و تمثل است. پس باید رمز و راز ظهور حقایق متعالی و کیفیت حضور و ظهور امر قدسی را در جهان بشناسد. او باید با بصیرت قلبی، راز تمثل حقایق ملکوتی را بیابد و این یافتن، به معنای علم پیدا کردن نیست. به زبان روان شناسی امروز، این یافتن، لزوما با خودآگاهی نیست؛ بلکه روح هنرمند باید منزل نزول ملائکه ای شود که واسطه الهام رموز غیبی به قلوب و اذواق هستند. قلب هنرمند باید جلوه گاه حسن و بهاء حضرت حق باشد و آیینگی نیز بداند." زبانی که بر دستمان بخشید به رسم ادب به نیکویی محافظ خواهیم بود و بر رسالتش هردم شکرانه ای خواهیم بخشید. که گوشه اي از اين شکرانه و عاشقي اين باران، "سوي بهشت" ناميده شد، "ابر و باد و مه و خورشید و فلک در کارند / تا تو نانی به کف آری و به غفلت نخوری / همه از بهر تو سرگشته و فرمان بردار / شرط انصاف نباشد که تو فرمان نبری."
زیبایی بر خلاف آنچه در اندیشه غیردینی وجود دارد، به امور حسی و جسمانی محدود نیست. جامعه غربی از قرن هجدهم به بعد و پس از دکارت، برای زیباشناسی لفظ (Aesthetic)، را به کار می‌برند که به معنای امور حسی است، ولی از دید حکمت و دین، این، مرتبه پایین زیبایی است. بالاتر از آن، زیبایی نفس است. فعالیت هنر یعنی: "انسان احساسی را که قبلاً تجربه کرده است در خود بیدار کند و برانگیختن آن به وسیلۀ حرکات و اشارات و خط ها و رنگ ها و صداها و نقش ها(فرم) و کلمات، به نحوی که دیگران نیز بتوانند همان احساس را تجربه کنند، آن را به سایرین منتقل سازد." هنر، یک فعالیت انسانی و عبارت از این است که: "انسانی آگاهانه و به یاری علائم مشخصه ظاهری، احساساتی را که خود تجربه کرده است به دیگران انتقال دهد، به طوری که این احساسات به ایشان سرایت کند و آن ها نیز آن احساسات را تجربه نمایند و از همان مراحل حسی که او گذشته است بگذرند."
"سوی بهشت" تلاشی بر انتقال این احساس و تجربه با کلمات در قالب انتزاعی و تجرید است. که محصول سال ها رهرویی این مسیر بی پایانی هنر است. که در سال 1395 در نگارخانه مرحوم ابوالفضل عالی بر دیوار نقش بست.

به اشتراک بگذارید

Telegram
facebook
Twitter
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت برای اسماعیل رضایی محفوظ است
All Right Reserved © Copyright 2017